Suriye’deki seçim oyununda geri adım

Aydın Hasan – Terör örgütü PKK/PYD, uzantıları aracılığıyla Suriye’nin kuzeyi ile doğusunda giriştiği seçim oyununda geri adım attı. 11 Haziran’da planlanan seçimler ağustos ayına ertelendi. Ertelemede, Türkiye’nin ilgili ülkeler nezdinde yürüttüğü diplomasi etkili oldu. 

Türkiye, önce 30 Mayıs’ta yapılması planlanan daha sonra 11 Haziran’a ertelenen sözde yerel seçim kararına sert tepki gösterdi. Örgüt, 2015 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına aykırı biçimde Cezire, Deyr Ez Zor, Rakka, Tabka, Fırat, Münbiç ve Afrin’in Şehba bölgelerinde sözde seçim planladı. Türkiye’nin gerçekleşmemesi için bir çok kanaldan girişimde bulunduğu sözde seçim bu kez Ağustos 2024’e ertelendi. 

‘İzin vermeyiz’ vurgusu 

Sözde özerk yönetim Aralık 2023’te ilan ettiği Toplumsal Sözleşme adı altındaki anayasa girişimine dayarak yerel seçim hazırlığına başladı. Türkiye bu adımın engellenmesi için başta ABD olmak üzere ilgili aktörler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde yoğun bir diplomasi yürüttü. Temaslarda; seçimlerin gayrimeşru nitelik taşıdığı vurgulandı ve buna meşruiyet kazandırabilecek nitelikte hiçbir adım atılmaması, uluslararası gözlemci görevlendirilmemesi istendi. Seçimlerin Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğini garanti altına alan 2254 sayılı BMGK Kararına aykırı olduğu vurgulandı. Türkiye’nin bir girişime izin vermeyeceğinin altı çizildi. 

ABD’den açıklama yapıldı 

Sözde seçimlerin istikrarı zedeleyici, meşruiyetten yoksun ve Suriye’de toplumsal uzlaşıya zarar verici niteliği, sahadaki diğer belirleyici aktörler dahil, temas edilen ülkeler tarafından da teslim edildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel de 30 Mayıs’ta, “Biz Kuzeydoğu Suriye’de bu tür bir seçimin düzenlenmesi için uygun şartların olmadığını düşünüyoruz” dedi. ABD’nin bu açıklamayı yapması görüşün tahkiminde etkili oldu. 

‘Tamamen iptal edilmeli’ 

Türkiye, meşruiyeti olmayan tek taraflı girişimlerin hayata geçirilmemesi yönündeki çabalarını sürdürecek. MSB kaynakları, “Konuyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız gerekli uyarıları yapmıştır. Bu sözde seçimler tamamen iptal edilmelidir. Böyle bir durumun kabul edilmesi söz konusu olamaz” dedi. 

Türkiye’nin kararlı duruşu 

Milli Güvenlik Kurulu’nun 28 Mayıs’ta yapılan toplantısından sonra yayınlanan bildiride, isim verilmeden ABD’ye göndermede bulunulmuştu. Bildiride, terör örgütünün Suriye’nin kuzeyi ve doğusundaki yasa dışı yerel seçim girişimi ile destekçilerine net mesaj verilerek, “Irak ve Suriye’de gasp ettiği toprakları terör yuvası hâline getiren PKK/KCK-PYD/YPG’nin ve ona sağlanan desteğin bölgemizdeki tüm unsurlarıyla birlikte bertaraf edileceği, millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyeceği vurgulanmıştır” denilmişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir